logo  
Centrum
Pomocy

Szkolenia pracowników

Opublikowany w: Kadry, Płace i ZUS PRO Kadry

user

Nikola clock 14-04-2023

Szkolenia pracowników organizowane przez pracodawcę są ukierunkowane na zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji, które są niezbędne do wykonywania powierzonej pracy. Jednym z obowiązkowych szkoleń dla pracowników jest szkolenie BHP.

 

W programie Kadry, Płace i ZUS Pro znajduje się funkcja obsługi szkoleń pracowników, która pozwala na przechowywanie informacji o odbytych i przeznaczonych do realizacji szkoleniach. Znajduje się ona na zakładce Kadry>Szkolenia.

Dla poprawnego wykorzystania tej funkcji należy w pierwszej kolejności utworzyć oraz wstępnie zdefiniować rodzaj i ogólne cechy szkolenia. Następnie przypisać należy dane szkolenie pracownikowi i doprecyzować szczegółowe dla konkretnego pracownika cechy szkolenia. Z racji, że szkolenia BHP są przewidziane przepisami prawa, są one wstępnie zdefiniowane w programie.

Funkcja 'Szkolenia' obsługiwana jest za pomocą trzech niżej opisanych okien:

1. Dane szkoleń (szkolenia)

Okno to zawiera słownik przeprowadzonych lub przeznaczonych do realizacji szkoleń. Na jego podstawie dokonywane są wpisy w szkoleniach pracowników:

* okres ważności- zawiera liczbę miesięcy jaką standardowo ważne jest dane szkolenie. Program wykorzystuje tę wartość przy automatycznej realizacji szkoleń dla pracowników. Jednak każdy pracownik może mieć inną zarówno datę wykonania jak i datę ważności szkolenia

* data rozpoczęcia- jest to pole informacyjne, które należy traktować jako datę rozpoczęcia serii szkoleń (poszczególni pracownicy mogą mieć wykonane dane szkolenie w różnych terminach)

* prowadzący- pole informacyjne, gdzie można wprowadzić dane osoby prowadzącej szkolenie

 

 

 

 

2. Szkolenia pracowników

Okno to pozwala zdefiniować czy wybrany pracownik jest przeznaczony do wykonania określonego szkolenia lub czy takie szkolenie odbył.

Możliwe są dwie sytuacje:

* wprowadzamy tylko nazwę szkolenia- traktowane jest to przez program jako szkolenie do realizacji dla wybranego pracownika- osoba taka będzie ujęta w wydruku "Szkolenia- niezrealizowane"

* wprowadzamy nazwę oraz datę wykonania i termin ważności szkolenia- traktowane jest to przez program jako szkolenie zrealizowane- osoba taka będzie ujęta w wydruku "Szkolenia- zrealizowane". W późniejszym czasie może spełniać kryteria dla wydruku "Szkolenia- upływ terminów ważności"

Dodatkowo można wpisać ocenę oraz numer zaświadczenia oraz istnieje możliwość zaznaczenia czy konkretne szkolenie ma być wykazywane na raportach (wydrukach) generowanych  programie dotyczących szkoleń.

 

 

 

 

W obu powyższych oknach jest możliwość wygenerowania wydruku raportów informujących o: upływach terminów ważności szkoleń, o szkoleniach niezrealizowanych lub o osobach bez aktualnego szkolenia. Wydruki te znajdują się w prawej strony w niebieskiej ramcje 'Wydruki'.

 

3. Kreator

Okno pozwala zautomatyzować zarządzanie szkoleniami oraz wprowadzanie informacji o nich, szczególnie dla wielu osób jednocześnie. Możliwe są następujące operacje:

* Wprowadzenie szkolenia do realizacji- kreator dodaje utworzone szkolenie do słownika oraz przyporządkowuje je wybranym przez użytkownika pracownikom. Opcja ta występuje również w wersji "szkolenia standardowe", która wprowadza standardowe zdefiniowane przez autorów programu szkolenia. Realizacja takiego szkolenia może nastąpić zarówno za pomocą okna "Szkolenia pracowników" jak i opisanej dalej opcji kreatora.

* Realizacja wprowadzonego szkolenia- kreator pozwala na zaznaczenie realizacji wybranego szkolenia w określonym dniu dla wybranej grupy pracowników. Występuje również w wersji z automatycznym wyborem osób- program wprowadza realizację wyłącznie osobom, której mają wprowadzone dane szkolenie 'do realizacji'

* Wprowadzenie szkolenia zrealizowanego- połączenie obydwu powyższych opcji- wprowadza szkolenie do słownika i jednocześnie zaznacza realizację takiego szkolenia wybranym pracownikom. Opcja występuje również w wersji za "szkoleniami standardowymi"