Program Kadry, Płace i ZUS PRO zawiera mechanizm umożliwiający ewidencjonowanie i naliczenie wyrównań zasiłków macierzyńskich, rodzicielskich. Funkcji tej używamy w przypadku zaniżenia wynagrodzenia chorobowego czy też zasiłków lub przerwą między zakończeniem pobierania zasiłku a decyzją w sprawie przyznania świadczeń rehabilitacyjnych.
Rejestrację okresów, za które należy wyrównać zasiłki czy też wynagrodzenie chorobowe wprowadzamy w oknie ''Nieobecności'', uruchamianym z menu "Czas Pracy/Nieobecności".
Przykład:
Pracownik pobiera zasiłek chorobowy od dnia 03.09.2014-30.09.2014r.
Wprowadzamy datę poczatkową oraz datę końcową zasiłku, wybieramy odpowiednią opcję w polu typ oraz kod nieobecności.
Po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego pracownik wystąpił do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i oczekuje na decyzję kilka tygodni. Następuje przerwa między zakończeniem pobierania zasiłku, a decyzją w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego.
Okres ten należy traktować jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną, ponieważ nie ma podstawy do wypłaty świadczeń pieniężnych.
W związku z tym, zaznaczamy nową absencję jako "Nieobecność usprawiedliwoną" z kodem 151, a na zakładce "Rozliczanie-zaawansowane" wybieramy opcję "Zmniejsza jak urlop (bez wynagrodzenia za urlop)" i zachowujemy zmiany.
Jeżeli zostanie przyznane pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne, otrzyma on wynagrodzenie pieniężne na zasadzie wyrównania od dnia, w którym skończył pobierać zasiłek chorobowy.
W naszym przypadku przysługuje pracownikowi wyrównanie za czas nieobecności usprawiedliwionej od 1.10.2014-31.10.2014r. oraz należy określić rodzaj wyrównania poprzez wybór odpowiedniego wpisu w polu typ.
Okres w jakim ma nastąpić wypłata wyrównania określa się w zakładce "Rozliczanie - zaawansowane" w pozycji "Rozlicz w".
W trakcie liczenia płac w okresie, który wskazano jako miesiąc do rozliczenia program zapyta się o wartość wyrównania i będzie możliwość wprowadzenia kwoty zasiłku.