logo  
Centrum
Pomocy

PPK dla zleceniobiorców

Opublikowany w: Kadry, Płace i ZUS PRO Płace

user

Nikola clock 11-04-2023

Do programu PPK mogą przystąpić osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. Warunkiem przystąpienia zleceniobiorcy do PPK jest podleganie z tytułu zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

 

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w programie Kadry, Płace i ZUS Pro jest zarejestrowanie zleceniobiorcy do PPK. Wykonać to należy poprzez przejście na zakładkę Deklaracje>PPK. Wszystkie procesy PPK zostały opisane TUTAJ.

 

Po zarejestrowaniu zleceniobiorcy do PPK można przystąpić do naliczania rachunków. W tym celu przechodzimy na zakładkę Płace>Umowy zlecenia-rachunki. Wynagrodzenie naliczamy na zakładce 'Wynagrodzenie'. Po przeliczeniu należy również przejść na zakładkę 'PPK'. Zakładka 'PPK' służy do ustawiania parametrów pracy oraz analizy naliczeń związanych z PPK. Pole 'Dolicz przychód z wpłaty PPK do' umożliwia pobieranie zaliczki na podatek od wpłaconych do Instytucji finansowej wpłat PPK finansowanych przez zatrudniającego wynikających z umów cywilnych objętych PPK. Za pobieranie zaliczki odpowiada ustawienie w tym polu.

 

 

 

* opcja 'Przychodu z uwzględnieniem kosztów uzysku' powoduje doliczenie przychodu z tytułu PPK do przychodu pracownika, przez co zwiększane są również koszty uzyskania przychodu i następnie liczona jest zaliczka na podatek

* opcja 'Dochodu bez kosztów uzysku' nie powoduje uwzględniania przychodu z PPK do wyliczania kosztów uzyskania przychodu, ale przychód brany jest pod uwagę do wyliczenia zaliczki na podatek

* opcja 'Nie doliczaj do zaliczki na podatek' powoduje niepobieranie zaliczki na podatek od kwoty przychodu z PPK

 

Domyślną opcją w programie jest opcja 'Nie doliczaj do zaliczki na podatek'. Ustawienie to jest stałe dla wszystkich rachunków i obowiązuje do następnej zmiany tego ustawienia.

 

Dodatkowo po przeliczeniu rachunków i płac za dany miesiąc należy dokonać Rejestracji daty wpłaty do PPK (kliknij TUTAJ).